THIS IS THE END, BEAUTIFUL FRIEND

‘Gelecekte hayat’ maketlerini andıran bir manzara. İki kişiyiz. Geçmişin izleri ve geleceğin kehanetleriyle kendimize ait bir yaşam alanı; sözler, nesneler ve görüntülerden oluşan adacıklar inşa ediyoruz.

Sonsuz derinlikte bir havuzun dibinde gibiyiz, yine de bacaklarımız çarpışıyor yüzerken. Yansalar da gözlerimizi açık tutuyoruz. Hemen hemen böyle bir şeye benziyor hayatımız. Bu derinlikte, kişisel hikayelerimiz ve kurmaca iç içe giriyor.

Buradayız ve kendi vanitas tablomuzu çiziyoruz. Fâniliği anlatan bu natürmortun içinde nesnelerle çevrili birer kurukafa gibiyiz. Tek bir şey var: Her şeyin burada olup bittiğini biliyoruz. Cehennem de burası, cennet de. Burada başlıyor, burada bitiyor ve yeniden burada başlıyor her şey, ta ki yeniden bitene ve sonra yeniden başlayana kadar…

This is the end, beautiful friend bir yerleştirmenin içinde Melis Tezkan ve Okan Urun tarafından gerçekleştirilen 35 dakikalık fiziksel bir performans. İllhamını The Doors’un The End parçasından alan yerleştirme-performans birbirine eşlik eden iki bedeni ışık ve müziğin yarattığı ritimle nefes tutma eylemi etrafında bir araya getiriyor.

“Bu son
Güzel arkadaş
Bu son
Tek arkadaşım, son
Özenle hazırlanmış planlarımızın sonu
Anlamı olan her şeyin sonu
Huzur ya da şaşkınlık yok, son
Bir daha gözlerinin içine bakmayacağım… asla
Hayal edebilir misin
Bu kadar sonsuz ve özgür ne olabilir
Bir yabancının eline duyulan umutsuz bir özlemle
Umutsuz bir ülkede
…”
The End – The Doors (Çev: Zeynep Aksoy)

(biriken.com)

Söyleyecekleriniz vardır... (Var mı?)

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmişlerdir.