İçinizdeki mavi kuşu özgür bırakın.

“Bir mavi kuş var yüreğimde,
çıkmaya can atan.
Ama ben ondan güçlüyüm, ‘kal’, diyorum ona,
kimsenin seni görmesine izin veremem.“

İçimizdeki mavi kuşun temsilcisi Dara Scully, gerçek ve kurgu arasında çizgileri bir araya getirip, fotoğrafı adeta şiire dönüştürüyor. Fotoğraflarda, kendinizi doğada bir masalın içinde buluyorsunuz. Kafesler, kuşlar, ağaçlar, balonlar ve çocuklar ile doğayı yeniden kurgulayan Dara, özgür ve bağımsız çalışma alanları olarak ormanları gördüğü için, fotoğraflarında sıkça ormanlık alanlar ile karşılaşıyoruz.

Kavramsal bir dil kullanan İspanyol fotoğrafçı, fotoşopu fotoğraflarında bir araç olarak kullandığını dile getirirken, bir yandan da fotoşopu fotoğrafın doğasına aykırı buluyor.

Hayvanları da dahil ettiği çalışmalarında doğanın ruhunu derinlerde hissediyorsunuz. “Ben kendi dünyamda vakit harcıyorum. Bazen kendimi bir geyik yavrusu, bir ağaç gibi hissediyorum. Çocuklar her zaman masumiyeti temsil eder. Ama… Gerçek mi? Çocuklar saf mısınız? Uyuyan hayvanlarla birlikte bu sorulara kendi cevaplarımı bulmaya çalıştım. Ben kuşlara aşığım, aramızdaki masal sonsuz gökyüzü gibi. Kırılganlık, özgürlük, güvenlik açığı, kafes bir hapishane gibi… Sevgili kuşlarım, her şeyim onlar. Daha fazlasını söyleyemem.”

Söyleyecekleriniz vardır... (Var mı?)

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmişlerdir.